DOPRAVA ZDARMA PRO VŠECHNY NÁKUPY OD 1500 Kč

Blog

Je káva zdravá a proč?

Je káva zdravá a proč?

Káva je víc než jen ranní rituál a rychlý zdroj energie. Tento nápoj nás spojuje, podněcuje konverzace a dává nám příležitost na chvilku se během hektického dne zastavit. I přesto si mnozí z nás při pití kávy kladou otázku: „Je káva opravdu zdravá?“ Odpověď není černobílá, ale věda nám poskytuje mnoho důvodů, proč si tento nápoj vychutnávat bez výčitek.

Antioxidanty a zdraví

Jedním z hlavních přínosů kávy je její vysoký obsah antioxidantů. Tyto látky pomáhají tělu bojovat proti volným radikálům, které mohou způsobovat buněčné poškození a přispívat k řadě chronických nemocí. Káva je jedním z největších zdrojů antioxidantů v západní stravě a některé studie ukazují, že lidé, kteří pijí kávu pravidelně, mají nižší riziko vzniku některých druhů rakoviny, včetně rakoviny jater a tlustého střeva.

Ale pozor! Jak už to na světě chodí, co je dobré, to má i svou temnou stránku. Lógr, též kávová sedlina, obsahuje látky zvané diterpeny. Ty mohou zvyšovat hladinu tzv. škodlivého cholesterolu LDL v krvi. Tou zdravou kávou jsou tedy spíš espresso, filtrovaná káva, případně káva z french pressu, pokud se podává po usazení lógru. Klasický turek už může být rizikový kvůli dlouhému louhování sedliny.

Zdraví mozku a kognitivní funkce

Káva je často spojována s lepšími kognitivními funkcemi. Kofein, hlavní aktivní složka v kávě, stimuluje centrální nervový systém, což vede k lepší pozornosti, bdělosti a reakční době. Některé výzkumy dokonce naznačují, že pravidelná konzumace kávy může snižovat riziko neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Mnozí z nás ale mají i tu zkušenost, že jak rychle nabyl, tak rychle pozbyl. Pokud tedy chcete nakopnout mozek na delší dobu, vyzkoušejte třeba zelený čaj, ginkgo, ženšen nebo dokonce rozmarýn.

Fyzická výkonnost a sport

Pro ty z nás, kteří se zabýváme sportem a zdravým životním stylem, je káva cenným spojencem. Kofein zvyšuje hladinu adrenalinu v krvi, což zlepšuje fyzický výkon. Šálek kávy před tréninkem zvyšuje sílu, vytrvalost a celkový výkon. Káva také podporuje spalování tuků tím, že zvyšuje metabolickou aktivitu, což je skvělá zpráva pro ty, kteří se snaží zhubnout nebo zlepšit svou kondici.

Psychická pohoda a mindfulness

Káva není jen o fyzických přínosech, ale také o psychické pohodě. Ranní šálek kávy je skvělým způsobem, jak začít den sám se svými myšlenkami a v přítomném okamžiku nebo s lidmi, které máme rádi. Mindfulness, nebo-li vědomá přítomnost, je klíčovým aspektem zdravého životního stylu, a rituál přípravy a pití kávy může být ideální příležitostí pro jeho praktikování. Věnovat čas přípravě kávy, vnímání její vůně a chuti může přispět ke snížení stresu a zlepšení celkové pohody. Vychutnávání své kávy pak dostává úplně jiný rozměr.

Dobré jídlo a káva

Milujete dobré jídlo? Pak je pro vás káva dokonalým společníkem. Její komplexní chuťové profily mohou skvěle doplnit různé pokrmy. Například bohatá, tmavě pražená káva skvěle ladí s čokoládovými dezerty. Naopak jemnější, světlé pražení může být ideální k lehkým, ovocným dezertům nebo ke snídani s müsli.

Jaká káva je kyselá aneb jakou si vybrat

Tak tohle může být skutečný oříšek. Chuť kávy určuje hned několik věcí. Druh zrna, poměr ve směsi, původ kávy, způsob pražení a v neposlední řadě příprava kávy.  Káva s vyšší kyselostí dobře chutná v cappuccinu, latte nebo ve flat white. Pokud máte rádi vyšší kyselost vybírejte kávu spíš z Etiopie, Keni nebo Kostariky. Poměrově by směs měla obsahovat více arabiky.

Preferujete spíš vyváženou lehce nahořklou chuť s nízkou kyselostí? Zaměřte se výbornou brazilskou kávu. 😊 Brazílie je největším producentem kávy na světě, jejich kávy jsou známe plnou chutí s oříškovými a čokoládovými tóny. Dalším známým dovozcem je Kolumbie, jejich káva vás potěší také nízkou kyselostí, vysokou kvalitou a jemnou, vyváženou chutí. 

 

Už se vám zbíhají chutě na dobrý šálek kávy? Vyzkoušejte novinku na našem e-shopu FITBOY Caffe. Vybrat si můžete hned z několika směsí. Každá kombinace je promyšlena a vytvořena na míru specifickému druhu přípravy i chuťovým pohárkům.

 

4 minuty
FITtipy
https://www.fitboy.cz/kava:fitboy/
  Jak udělat nealko drink aneb proč pít zdravé sirupy

  Jak udělat nealko drink aneb proč pít zdravé sirupy

  Jak uhasit žízeň v horkých dnech? Jak se zahřát nealko pitím v zimě a zajistit si dostatečný přísun tekutin? Tak to jsou otázky většiny z nás. A pokud nepijeme pivo, je tahle otázka leckdy ještě složitější 🙂 Nedávno jsme na ni ale našli odpověď a vy ji znát už od dětství také. Ano, máte pravdu, otázku žízně vyřeší zdravé sirupy, pojďme se podívat na to, jaké to jsou.

  Zdravý sirup? Vždyť je v něm cukr

  Pokud si koupíme šťávu, kterou jsme asi všichni pili jako malí, pak na tom nic moc zdravého nenajdeme. Zdravé sirupy jsou ty, které se vyrábí z bylinek a skutečného ovoce nejlépe v bio kvalitě. Sacharóza pak působí v sirupu nejen jako přírodní konzervant, ale také jako zdroj energie při sportu, na výletech nebo k uspokojení našich chuťových pohárků. Cukr potřebuje i náš mozek. Pokud pracujeme hlavou, učíme se do školy je limonáda ze sirupu tím správným dopingem. A nebojte, přebytečná glukóza poslouží jako zdroj energie na odpolední procházku.

  Co obsahuje sirup?

  Kvalitní sirup poznáme především dle vysokého podílu ovoce nebo bylinek. Nenajdeme v něm zbytečné umělé přísady, barviva či chemická dochucovadla. Zdravý sirup je lisovaný za studena, aby si zachoval co nejvíce dobrých látek z darů přírody. A samozřejmě sacharózu, bez ní by to nebyl sirup. Opravdu dobrý sirup nechá vyniknout vůni, chuť i léčivé vlastnosti obsažených bylinek a ovoce, proto jej můžeme nejen pít teplý i studený, ale také ho užívat po lžičkách a přidávat do jídla.

  3 nejoblíbenější sirupy

  Schválně, uhodnete, které sirupy nám chutnají nejvíc? Ano, v létě i v zimě vede zázvorový sirup, doháního bezový i bezinkový sirup a následuje jemný levandulový sirup. Na podzim si pak hodně z nás ještě přidává do čaje jitrocelový sirup.

  Zázvor zahřeje i ochladí

  Lehce štiplavý, pro někoho možná zemitý a v kuchyni velmi oblíbený zázvor má schopnost ovlivňovat termoregulaci těla a vyrovnávat tak jeho teplotu. Proto studená zázvorová limonáda ochladí víc než jiné limonády a teplý zázvorový čaj zahřeje také víc. Koření, které dává jídlu úplně jinou pikantní chuť než pepř nebo chilli, je dokonce bohaté na draslík a pomáhá snižovat tlak.

  Levandule zklidní a pohladí

  Motiv modrofialových květů se stal symbolem venkovské kuchyně. Ve většině z nás evokuje pohodu slunného dne v chaloupce na odlehlém místě, kde je slyšet jen bzukot včel a vítr, který šumí v obilí. Na toto uklidňující místo se můžete přenést odkudkoli, stačí si připravit levandulovou limonádu nebo čaj. Levandule má uklidňující účinky, nervy pohladí svou vůní i chutí. Pomáhá zahnat bolest hlavy, nespavost i žaludeční potíže.

  Bezovka pro malé i velké

  S bezovou i bezinkovou limonádou je to jako s jahodami. Nezáleží na tom, kolik vám je, prostě ji milujete. Pravda, jako dospělí bezovou limonádu občas vyměníme za bezové víno, ale to nemění nic na tom, že bílé květy a černé bobule jsou velice oblíbené. Ať už se do výroby bezového sirupy pustíte doma, nebo si ho raději koupíte třeba od Báťky, díky minerálům a antioxidantům obsaženým v bylině pro sebe uděláte něco dobrého.

  Proč tedy pít sirupy?

  Díky lahodné chuti se vám snáz podaří udržet pitný režim. Cukr v rozumné míře působí jako potrava pro mozek a jako zdroj energie. Zdravé sirupy v sobě skrývají také léčivou sílu bylinek a vitamíny z ovoce.

  3 minuty
  FITtipy
  https://www.fitboy.cz/znacka/batkovy-sirupy/
   Co udělat pro své srdce, aby bilo radostí a ne na poplach?

   Co udělat pro své srdce, aby bilo radostí a ne na poplach?

   Máj lásky čas a také měsíc, ve kterém se dle východní medicíny máme zaměřit na srdeční centrum. Co to znamená? Jednoduše řečeno udělat vše, co srdeční soustavu podpoří a pohladí. Není nutné vykoupit lékárnu nebo začít běhat jako o život. Někdy stačí i pár maličkostí, jako jsou pestrá strava, relaxace s  šálkem bylinného čaje nebo své srdce zahojit a otevřít energeticky. Pravda, všechno se lehce říká a mnohem hůř dělá, my se ale teď společně podíváme na pár FITtipů, které jsou skvělou prevencí pro naše srdce, aby bila radostí a ne na poplach.

   Byliny na podporu srdce

   Je celá řada bylin, které se dají sbírat při úplňku nebo koupit třeba na našem e-shopu. Bylinné čaje, tinktury i sirupy mají blahodárný vliv na naše fyzické i duševní rozpoložení. Kromě toho, že mnoho bylin má příjemnou vůni i chuť, dokáží působit nejen preventivně, ale i léčivě. Pojďme se podívat na konkrétní byliny a jejich potenciál.

   Hloh obecný – aby srdce bilo jako zvon

   Hloh je známou bylinou, která zlepšuje výkon srdečního svalu a upravuje tlak. Ideální je pít čaj třikrát denně.

   Meduňka – klid a pohoda na prvním místě

   Meduňka dokáže zahnat stres a nervozitu, tím udělá pro celé tělo to nejlepší. Čím méně stresu, tím jsme víc v pohodě a fit. Je na vás, zda zvolíte čaj, nebo budete louhovat čerstvou bylinku ve studené vodě a zpříjemníte si tak svůj pitný režim.

   Růže – něžná vůně, po které srdce zaplesá

   Fandíte aromaterapii? Ať už preferujete aromaterapeutické oleje, nebo raději vykuřujete postaru suchými bylinkami, je to právě vůně růže, která pohladí bolavé srdce.

    

   Jaké ořechy srdce miluje

   Říká se „Jedno jablko denně a netřeba doktora.“ My s tím samozřejmě souhlasíme, zvlášť pokud jsou jablíčka z vlastní zahrádky nebo v bio kvalitě. A když k jablku přidáte hrst ořechů, dáte tělu mnoho dobrých látek přirozenou cestou. A jaké ořechy a semínka dělají dobře srdci?

   Para ořechy – bohatě zastoupený selen podporuje antioxidační aktivitu a chrání před  srdečními chorobami, brazilské ořechy jsou chuťově výborné a navíc obsahují ještě thiamin, bílkoviny, minerály a vlákninu.

   Vlašské ořechy – pro naše zdraví jsou prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které se spolu s vlákninou ukrývají právě v nejoblíbenějších oříšcích. Obsahují také antioxidanty a vitamín E, ten chrání srdeční buňky.

   Slunečnicová semínka – vzhledem nenápadné, chutí jemné, dokáží zpestřit prakticky každý salát a navíc jsou opravdu bohaté na vitamín E, zinek a selen, a všechny tři srdce potřebuje.

   Dýňová semínka – chutnají skvěle na slano i na sladko a jsou zdrojem hořčíku, který potřebujeme nejen pro srdeční, ale i nervovou soustavu.

   Kešu ořechy – staly se velice oblíbenými aniž by většina z nás věděla, jak jsou zdravé a že jsou zdrojem mědi, zinku a vitaminu K, který se doporučuje užívat společně s vitamínem D. Takže plán na odpoledne je jasný – jít se slunit na jarní sluníčko s mističkou kešu.

    

   Škodí káva srdci?

   Není tomu tak jen u kávy, na mušku si berou lékaři a vědci víc oblíbených nápojů či jídel. A je to dobře. Protože si navzájem vyvrací různé mýty. Jak je to teda s kávou a srdcem?

   Káva zvyšuje riziko srdečních onemocnění:

   Nové studie ukazují, že tomu tak úplně není. Káva obsahuje polyfenoly, látky s antioxidačními účinky. Řecká studie dokonce prokázala, že polyfenoly mohou zlepšit funkci endotelu (výstelky krevních cév a srdečních dutin), díky tomu krev lépe proudí.

   Pravidelná konzumace kávy snižuje riziko srdečních chorob:

   Rozsáhlé studie nenašly souvislost mezi mezi pitím kávy a srdečními nemocemi. Dokonce bylo u žen, které pily 2–3 šálky kávy za den, potvrzeno snížení rizika mrtvice až o 20 %. 

   3 šálky kávy jsou moc:

   Co znamená pít kávu s mírou? Odborníci říkají, že 3–5 šálku za den je to umírněné množství, které spíš prospívá než škodí. Ruku na srdce, kdo z nás tolik kávy každý den vypije? Bez obav si tak můžeme dopřát tento lahodný nápoj ráno i odpoledne.


   Ať už výzkumy tvrdí cokoliv, vždy bychom měli dát na to, jak se cítíme a rady svého lékaře. A také nezapomínejme na to, že radostí bije srdce zamilované. Nemusí to být láska jako trám. Stačí, když trávíme čas s lidmi a činnostmi, které máme rádi. Už to je velké štěstí a tak si ho vychutnejme třeba u snídaně pro dva z výborného fit müsli.

   4 minuty
   FITtipy
   /produkty-pro-sve-srdce/
   3 originální recepty na jarní snídani, které milujeme

   3 originální recepty na jarní snídani, které milujeme

   Máme to asi všichni podobně, pořád dokola jíme ty stejné věci. Je těžké být v přípravě jídla kreativní zvlášť ve všední dny. Na snídani tak střídáme vajíčka, jogurt s müsli a když máme trochu víc času zvládneme i smoothie. Pokud si chcete vychutnat víkendovou snídani a udělat si něco dobrého a zároveň fit, pak pro vás máme 3 recepty na FITsnídani, které jsme si hodně oblíbili. Jsou to jídla lehká, ale zároveň dokáží dobít energii. Navíc je skvělé, že většinou máme všechny ingredience běžně doma, takže nemusíme v sobotu hned ráno na nákup.

    

   1. Jarní Superfood Smoothie Bowl

   Název je tak trochu trendy, ukrývá v sobě spoustu FITdobrot od lyo ovoce přes oříšky až po javorový sirup. Když recept zkusíte, určitě se s námi podělte na Instagramu, stačí nás označit – @fitboy.cz. U nás mistička vždycky hrozně rychle zmizí, takže je těžké jídlo vyfotit.

   Ingredience:

   • 1 banán
   • 1/2 šálku mražených borůvek
   • 1/4 šálku mraženého ananasu
   • 1/4 šálku mandlového mléka
   • 1 lžíce lyofilizovaných malin
   • 1 lžíce ořechů (např. vlašské nebo lískové)
   • 1 lžička kakaa
   • 1 lžička chia semínek
   • 1 lžička medu nebo javorového sirupu (volitelně)

   Postup:

   Společně rozmixujeme banán, borůvky, ananas, mandlové mléko, lyofilizované maliny, ořechy, kakao a med/javorový sirup (není nutné sladit). Nechte si od každé suroviny hrstku na posypání hotového smoothie.

   Jakmile je z ingrediencí hladká kaše, nalijeme smoothie do misky.

   Vrch posypeme chia semínky a zbylými surovinami nebo čerstvé ovoce. Nejlépe na vrchu chutná lyofilizované ovoce nebo granola.

    Jarni_Superfood_Smoothie_Bowl

   https://www.fitboy.cz/znacka/bonavita/strana-2/

    

   2. Jarní Quinoa Salát s Ořechy, Olivy a Sušeným Ovocem

   Netradiční kombinace spojuje chutě, které k sobě zdánlivě nemusí patřit. Pravda ale je, že lehce slaná chuť zelených oliv dá vyniknout sladké chuti sušeného ovoce. Kyselost citrónu zase nedovoluje, aby sladké ovoce přebilo ostatní chutě. Vyzkoušejte a pochlubte se nám, jak moc FIT jste se ráno po salátu cítili.

   Ingredience:

   • 1 šálek quinoi
   • 1/4 šálku ořechů (např. mandle, vlašské)
   • 1/4 šálku sušeného ovoce (např. brusinky, meruňky)
   • 1/4 šálku nakrájených zelených oliv
   • 1/4 šálku nakrájeného čerstvého petržele
   • 2 lžíce citrónové šťávy
   • 2 lžíce olivového oleje
   • sůl a pepř podle chuti

   Postup:

   Uvaříme quinou dle návodu a necháme ji vychladnout. Pak ji smícháme s ořechy, sušeným ovocem, olivy a petrželí.

   Přidáme citrónovou šťávu a olivový olej, promícháme a na závěr dochutíme solí a pepřem.

    

   Salát je skvělý i jako příloha například k hovězímu steaku.

    salat_quinoa_olivy_ovoce

   https://www.fitboy.cz/orechy/

   3. Jarní Energetické Kuličky s Kakaem a Mandlemi

   Tak tohle je hodně vymazlená snídaně, perfektně se hodí jako snídaně pro dva. Jediné, co ji vytýkáme je to, že je lepší si ji připravit den předem. Kuličky jsou také skvělým dezertem nebo svačinou na výlety. Zamlsejte si s námi bez výčitek.

   Ingredience:

   • 1 šálek jemných ovesných vloček
   • 1/2 šálku mletých mandlí
   • 1/4 šálku medu nebo javorového sirupu
   • 2 lžíce kakaa
   • 1/4 šálku lyofilizovaných jahod
   • 1/4 šálku ořechů (např. lískové, vlašské)

    Postup:

    Propláchněte a namočte vločky, stačí na půl hodinky. Následně vodu vymačkejte a k vločkám přidejte ostatní suroviny, rozmixujte. Pokud je směs hodně hutná, doporučujeme naředit rostlinným mlékem.

    Ze směsi pak vytvarujte kuličky a ty nechte ztuhnout v lednici alespoň 30 minut.

     

     energeticke_kulicky_kakao_jahody

    3 minuty
    Recepty
    https://www.fitboy.cz/lyofilizovane-ovoce/